ABD’nin Idaho eyaleti Valisi Brad Little, Tayvan’ı mülakat etti

ESIR’nin Idaho eyaletinin Valisi Brad Little, Çin ile irade ihtilafı içindeki Tayvan’ı ülfet etti.

Tayvan ajansı CNA’nın haberine bakarak, bu geceleyin eşi ile Ada’ya mevrut Vali Little, konuşma kapsamında Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşecek.

Idaho Valisi da ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başında Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından Ada’yı görüşme eden BENDE’li kayırıcı düzey yetkililer kervanına katıldı.

Pelosi’nin ardından Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 nefis yıldız bilimi ve Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetperver Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn, Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey ve ESIR Temsilciler Meclisi üyesi Stephanie Murphy öncülüğündeki 8 yabanlık Kurultay heyeti Tayvan’ı görüşme etmişti.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile buyruk ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonraları ziyaret eden evvel ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu.

Ziyaret, Cezire’yı topraklarının parçası adına gören Pekin’in tepkisini çekmiş, Çin ordusu ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilgiler kurmasına, BM’birlikte ve ayrıksı arsıulusal kuruluşlarda mandepsi edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini eşya koşuyor.

Share: