1,5 milyon eskimemiş HIV vakası dünyayı zılgıt ediyor

– 1,5 milyon bakir HIV vakası dünyayı gözdağı ediyor

Pandemi sonrasında HIV Virüsü vakalarındaki artma yaşandı

İSTANBUL – Bugüne kadar 40 milyon kişinin ölümüne faktör olan AIDS ile ait farkındalığı yükseltmek yerine 1 Ara Acun AIDS gününe özel açıklamalarda kâin Prof. Dr. Kıvanma Şerefhanoğlu, 2021 yılında 650 bin kişinin HIV ilişkili emraz dolayısıyla öldüğünü ve bire bir yıl ortamında 1,5 milyon kişinin elan HIV virüsünü kaptığını dile getirdi.

Acun genelinde 40 milyon kişinin bugüne büyüklüğünde ölümüne faktör olan AIDS ile ilişik farkındalığı yükseltmek yerine 1 Antrakt acun gelinde “AIDS Haset” olarak anılıyor. Pandemi sonrasında DSÖ verilerine bakarak mevrut AIDS-HIV enfeksiyonu vakalarında artma yaşandığına dair uyarılarda bulunan Altınbaş Üniversitesi Tababet Fakültesi Akademisyen, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Övünme Şerefhanoğlu, 2021 yılında 650 bin kişinin HIV ilişkili emraz dolayısıyla öldüğünü ve benzeri sene içre kestirmece 1,5 milyon kişinin daha HIV virüsünü kaptığını dile getirdi.

“Türkiye’dahi üstelik format keder donör”

günümüzde dünyada hep kestirmece 38,4 milyon kişinin HIV artı olduğuna dikkat çekici Prof. Dr. Övünme Şerefhanoğlu, “Bunların çoğunun Afrika kıtasında olduğunu belirterek, “Ülkemizde ise vakaların bildirilmeye başlandığı 1985 yılından 2021 yılına büyüklüğünde toplam kısaca 33.000 HIV artı emanet tespit edildi. 2021 yılında 3000 kullanılmamış fenomen belirlendi. Keyif Bakanlığının verilerine bakarak ülkemizde hastalık trendindeki artış endişe verici” dedi. İlaç tedavisinin uygulanabilir olmasına rağmen virüsün vücuttan ağız ağıza atılamadığının da altını çizen Prof. Dr. Iftihar Şerefhanoğlu, arz mebzul tedavinin virüsle tek bağlantı etmemek olduğunu belirtti.

HIV Enfeksiyonun encam safhası, AIDS

Prof. Dr. Kıvanma Şerefhanoğlu, Türki açılımının kayırıcı immunyetmezlik virüsü olan HIV üzerine bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı, “Muafiyet sistemini zayıflatan HIV virüsü, türlü enfeksiyonlara, kanserlere ve romatizmal hastalıklara sebep evet. HIV virüsü vücuda girdikten sonra yavaş yavaş, muafiyet sistemini organize eden ve düzenleyen arz majör hücreleri, CD4 hücrelerinin sayısının azalmasına sebep peki. Otama edilmediği takdirde, yıllar zarfında muafiyet sistemini doğacak derecede bozar. Enfeksiyonun istikbal safhası olan AIDS yani Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu adına adlandırılan levha meydana dirimsel” dedi.

“Enfeksiyonun evreleri kişiye bakarak tahavvül gösteriyor”

HIV enfeksiyonunda belirtilerin enfeksiyonun evresine göre değiştiğine değinen Prof. Dr. Övünç Şerefhanoğlu, virüsün vücuda girmesinden sonra önce biraz hafta içre hiçbir belirti olmayabileceği kabil dokunaklı, sarrafiye ağrısı, deri döküntüsü, boğaz ağrısı grip belirtilerinin başlangıç gösterebileceğine bel etti. Şerefhanoğlu ayrıca hastalığın, uzun yıllar belirtisiz seyredebildiğini fakat, otama edilmediği takdirde doğacak evrelerde lenf bezlerinde şişme, kilogram kaybı, kırıcı, ishal, mütenevvi kanserler, kötü enfeksiyonlar ile seyrederek ölüme neden olduğunu söyledi.

Bulaş yollarına ilgi, temel sütünden bebeğe geçiyor

Prof. Dr. Övünme Şerefhanoğlu HIV’in soluk, emzirme, semen ve vajinal sıvılara bağlanak ile bulaştığını hatırlatarak, söz gelişi enfeksiyonu haiz bireyin kanıyla temas etmiş enjektörün batması, kanın kişilerin göz yahut ağzına teması ile bulaşabileceğini dile getirdi. Kanın kuvvetli cilde teması ile enfeksiyonun bulaşmayacağını tamlayan Prof. Dr. Şerefhanoğlu ancak HIV pozitif annenin sütünden emzirme ile bebeğine bulaşabileceğine ilgi çekti. Günümüzde virüsün yer yoğun eşeysel kez ile bulaştığını belirten Şerefhanoğlu, “Gebelik sırasında anneden rahim içindeki fetüse virüs geçebilir” diyerek vukuf verdi.

“Piercing ve vurma yaptırırken sterilizasyona özen edin”

Şerefhanoğlu, korunmasız cinsî ilişkinin yanında HIV virüsünün bulaşması üzere riskli eylemleri ise şu şekilde sıraladı:

– Ortak iğne kullanılması

– Sonuçsuz sıfır malzemelerle yapılan piercing, çarpma

– Sağlık çalışanlarında kaza ile enjektör batması

– Klamidya, işaret soğukluğu kabil değişik eşeysel yolla bulaşıcı enfeksiyonların varlığı

“Günce dümdüz ahval ile HIV virüsü bulaşmaz”

Şerefhanoğlu, bulaş yollarını haberi olmak büyüklüğünde risk taşımayan günce macerasız davranışları dahi öğrenmenin cemiyet sağlığı açısından rahatlatıcı olduğunu belirttiği açıklasına şöyle bitmeme etti:

“Söz Gelişi; yanak yahut dudaktan öpüşmek, esenleşmek, ayrımsız kabadayı kemirmek, eş abdesthane banyoyu temizlemek, maç tahsis etmek, bire bir kalemi yahut bilgisayarı soldurmak, ayrımsız odada veya sırada oturmak, benzeri tişörtü almak gibi eylemler ile virüs bulaşmaz. Bire Bir sair mehabetli kapı ise, HIV virüsüne etken tedaviyi alan (antiretroviral otama-PEŞ) ve virüsü baskılanmış eşhas eşeysel veriş ile virüsü bulaştırmaz. HIV virüsünün bulaşmasını engellemek için cinsî ilişkide kötü kullanılması şart ve önemlidir.”

“Soluk testleri ile canlandırma ediliyor”

HIV enfeksiyonun teşhisinde yer kalın antikor testlerinin kullanıldığını söyleyen Şerefhanoğlu, virüsün vücuda girmesinden sonradan 1 ay süresince genellikle antikorların oluştuğunu hikâye. Fakat belirleme edilememesi halinde testin 3 ay sonra tekrarlanması gerektiğini vurguladığını hatırlatan Şerefhanoğlu, antikor testi pozitif olan bireylerin teşhisin kesinleşmesi üzere değişik teslim testlerinin yapılması gerektiğini ifade etti. Şerefhanoğlu, “Umum sağlığı müdürlüklerince yapılan konfirmasyon testinin artı gelmesi sonrasında can HIV fazlalık tanısını almış tamam” dedi.

“İlaç tedavisi uygulanıyor fakat virüs vücuttan ağız ağıza atılamıyor”

Şerefhanoğlu, antiretroviral ilaçlar ile HIV hastalığının tedavisinin yönetilebildiğini fakat HIV virüsünü vücuttan ağız ağıza atamadığının altını çizdi. Bu ilaçların ancak bağışıklık sisteminin bozulmasını engellediğini ve iyileşmesini sağladığını kaydeden Şerefhanoğlu, günümüzde bu enfeksiyonun tedavisinde ilaçların çokça hareketli olduğunu söyleyerek, “Bireyler derman tedavilerine sermaye boyu bitmeme ettikleri takdirde metin ve nitelikli normal bire bir dünya malı sürerler. Bu tedaviler ile HIV bundan sonra diyabet potansiyel farkı gibi kronik tıpkısı hastalık halini aldı. Koca olan hastalığın ilerlemeden teşhis edilmesi ve tedavinin eğlenceli kendisine bitmeme ettirilmesi” şeklinde konuştu.

Share: